Svěřenský fond jako moderní motivační program pro zaměstnance

Aktualizováno: 22. čvc 2020

Motivační programy pro zaměstnance zažívaly revoluci již před koronavirovou nákazou. Práce byla spousta, zatímco uchazečů o ni podstatně méně, a mnoho z nich si tak zaměstnání vybíralo právě v závislosti na škále nabízených benefitů. Nízká nezaměstnanost proto nutila zaměstnavatele k jejich neustálému rozšiřování a inovaci. Změnila něco pandemie?


Naopak. Ty bdělejší ze společností si již dnes začínají uvědomovat, že východiskem z krize není propouštění zaměstnanců, ale jejich účinná motivace. Jedině vhodně obsazený tým Vám totiž pomůže byznys nastartovat, až se věci začnou vracet do normálu. Kdo si chce zachovat úroveň díky luxusnímu vozu na leasing a začal kvůli tomu ukončovat pracovní poměry, může brzy zjistit, že na obnoveném trhu nebude dostatečně konkurenceschopný.


Vaše firma roste s Vašimi zaměstnanci, Vaši zaměstnanci rostou s Vaší firmou


Nikoho nepřekvapí, že finanční bonusy jsou nejúčinnější motivací pro zaměstnance k tomu, aby o svou práci jevili dostatečný až nadstandardní zájem. Otázkou tedy zůstává, jaký způsob pro jejich oceňování zvolit. Pokud chcete tým zároveň stmelit, je vhodné uvažovat o kolektivním odměňování. Budete-li se zaměstnanci jednat jako se svými partnery a oceňovat je podle výsledků celé společnosti, nabízíte jim nejen jistotu zaměstnání, ale současně v nich podněcujete tolik potřebnou loajalitu. Dáte-li svým podřízeným pocit, že je na Vás spoleh, kvůli pár tisícovkám od Vás jistě neodejdou.


Jak na to?


Všeobecně známé jsou motivační systémy odvíjející se od zisku společnosti. V této souvislosti se často hovoří o opčních programech, zaměstnaneckých akciích apod. Ty jsou však pro zaměstnance leckdy těžko uchopitelné, zejména, pokud se s cennými papíry dosud nesetkali. Navíc, a to možná především, nejsou dostatečně flexibilní a pokrývají jen malou výseč z představ zaměstnavatele o dostupných bonusových programech.


Řešením obojího může být svěřenský fond. Vysvětlování jeho fungování Vašim zaměstnancům se sice nejspíš nevyhnete, celý princip je ale ve své podstatě velmi jednoduchý. Zkusit to můžete třeba takto: „Představte si, že jedním z majitelů společnosti je fond, kterému náleží část jejího zisku. Každý člen týmu je jedním ze střípků, z nichž se tento majitel skládá. I Vám tak patří část firmy a Vy se přímo podílíte na jejích výtěžcích. Zkrátka nepřijdete ani v případě, že by mělo dojít k prodeji podniku, příslušet Vám totiž bude i poměrná část z ceny inkasované za podíl vlastněný fondem.“


Proč právě svěřenský fond


Ptáte se, jakou výhodu má svěřenský fond pro samotnou společnost? Odpovědí se nabízí hned několik. Svěřenský fond je totiž nejenom fér, ale při jeho navázání na zisk společnosti i za všech okolností bezpečný. Je to jednoduché - bez zisku benefity nejsou, se ziskem ano. Všichni se tak podílíte na všem a bonusový systém firmu vlastně nic nestojí. Protože nabízí možnost uplatnění široké palety Vámi zvolených variant, můžete jeho prostřednictvím spojit celou řadu stávajících i zamýšlených motivačních programů do jednoho. Zřízení svěřenského fondu Vám tak ve výsledku může ušetřit i nemalé množství zbytečného papírování.


Líbí se Vám teorie, ale nemáte představu, jak by to mohlo fungovat v praxi? A co když například chcete:

  • zaručit, že každý zaměstnanec s dítětem mladším 15 let obdrží jednou ročně příspěvek na školu v přírodě?

  • přispívat na penzijní připojištění všem spolupracovníkům stejnou měrou?

  • odměnit členy Vašeho týmu příspěvkem na dovolenou nebo na Vánoce?

  • přispět svým zaměstnancům na pořízení nového vozidla?

  • jednoduše mezi členy Vaší posádky rozdělit část zisku společnosti, a to transparentně a férově?

  • podmínit poskytování benefitů jediným kritériem, kterým je míra, jakou se firmě daří?

Prosím, směle do vytvoření svěřenského fondu - elegantního nástroje, díky kterému budete jako zaměstnavatel vždy a ke všem fér. Vaši lidé to jistě ocení a vstřícný přístup Vám při budoucím rozvoji podnikání vrátí. Chcete-li s ostatními zaměstnavateli udržet krok i poté, co krize odezní, rozhodně byste mu měli dát šanci.


Motivační svěřenský fond je pevnějším podáním ruky s Vaším zaměstnancem, kterým mu dáváte najevo, že se na Vaše slovo může spolehnout. Stejně jako Vy na něj.


Tento článek patří do sekce Právní novinky a tipy, o kterou se pro Vás stará advokátka Martina Ondová.

Můžete jí napsat na martina.ondova@krutakpartners.cz

224 zobrazení