Právní minimum pro začínajícího e-shopaře – 2. díl

Aktualizováno: 22. čvc 2020

Prodeji jakého zboží věnovat zvýšenou pozornost?


Prodej zboží prostřednictvím e-shopu se pomalu stává součástí byznys plánu každého maloobchodníka a výjimkou nejsou ani velkoobchody. Mezi základní předpoklady pro prodej jakéhokoli zboží patří, že prodáván může být pouze výrobek bezpečný a takový, který je řádně označen. Zejména první požadavek je logicky vnímán jinak u pyrotechniky a jinak u bavlněného trika. Z obecných nároků na bezpečnost a řádné označování zboží tedy vyplývají jistá specifika. Některá z nich jsou dána samotnou povahou prodávaného produktu, některá naopak právě způsobem jeho prodeje, tedy přes internet. V tomto díle právního minima se podíváme na první tři kategorie zboží, při jejichž nabízení byste měli dbát zvýšené pozornosti.


Obuv


Prodáváte-li obuv, musíte u zboží uvést údaje o materiálech použitých na vrchní části obuvi, stélce, podšívce a podešvi. Tato povinnost je stanovena v zákoně o ochraně spotřebitele a zboží tak musí být označeno vždy. Při prodeji na e-shopu je navíc nutné uvést tyto informace na samotném webu, nestačí, že se zákazník s údaji může seznámit po dodání zboží.


Výrobky určené dětem


Výrobky určené dětem musí mít celou řadu atestů a jednotlivé požadavky na materiály a použité barvy se liší v závislosti na tom, zda jde o příbory pro děti či plyšové hračky. Společným jmenovatelem všech těchto požadavků je „zdravotní nezávadnost“. U některých výrobků pro děti je navíc nejasné, kdy ještě je výrobek hračkou a kdy již ne. Příkladem takového výrobku je jízdní kolo pro děti, u něhož je určujícím faktorem maximální výška sedla. Překročí-li 43,5 cm, jedná se o jízdní kolo, zatímco v opačném případě jde o hračku vyžadující patřičnou certifikaci.


Zboží vyžadující CE certifikaci


Výrobků, které musí být opatřeny CE certifikací, je celá řada. Příkladem lze uvést rádiová zařízení, lodní výstroj, ale i mnoho dalších. Ty je pak třeba označit odpovídajícím štítkem s logem CE. Dále musíte jako prodejce osvědčit, že zboží danou certifikací skutečně disponuje. Příslušnou informaci byste měli získat od výrobce, odpovědnost za její prokázání vůči zákazníkovi je však na Vás. V každém případě je proto zásadní zjistit, je-li CE certifikace pro Vámi nabízený produkt vyžadována či nikoli. Většinou tomu tak nebude, doporučujeme však tuto eventualitu nepodcenit a důkladně prověřit.


Tento článek patří do sekce On-line řešení, o kterou se pro Vás stará advokát Ondřej Straka.


Můžete mu napsat na ondrej.straka@krutakpartners.cz

61 zobrazení