COVID-19 optikou zaměstnavatele – část I.

Aktualizováno: 22. čvc 2020

Zkoušíte znovu rozjet Váš byznys? Rozhlížíte se po pomoci od jiných subjektů, ale máte pocit, že to pořád není ono? Nezapomeňte, že na firemní palubě nejste sami. Nebojte se proto při hledání odpovědí na otázky oslovit svůj tým.


Na čem se s jeho členy můžete dohodnout v souvislosti s koronavirovou epidemií, se dozvíte v našem článku "Jak na karanténu a obavu z nákazy".


Motivace jako investice

Zamyslete se nad tím, jak efektivně motivovat zaměstnance a stimulovat je k dobrým pracovním výkonům. Vedle benefitů nepeněžitého charakteru můžete jejich angažovanost podnítit například formou bonusové složky mzdy nebo různých opčních programů. V rámci motivačního systému lze zaměstnance také zainteresovat na zisku generovaném společností. Možností se nabízí hned několik. Zajímavou cestou, a to z několika důvodů, může být založení svěřenského fondu. O tom, jak svěřenský fond funguje a jak ho lze využít k nastavení motivačního programu, si můžete přečíst zde.


Půjčte (si) zaměstnance

Nenacházíte pro své zaměstnance aktuálně uplatnění, zatímco Vašemu kolegovi z oboru personál schází? Dohodněte se se členy Vašeho týmu na jejich dočasném přidělení. Zaměstnanci tak zůstanou v pracovním poměru u Vás, Vaše společnost jim nadále bude platit odměnu a cestovní náhrady, a po skončení dočasného přidělení se bez přerušení vrátí a dál pro Vás budou konat práci. Po dobu dočasného přidělení však zaměstnanci pracovní úkoly fakticky přiděluje přejímající zaměstnavatel.


Zákon za přidělení zaměstnance zakazuje poskytovat jakoukoli úplatu. Můžete se však se zaměstnavatelem, kterému zaměstnance dočasně přidělíte, dohodnout, že Vám uhradí veškeré náklady na jeho mzdu nebo plat, a to včetně výdajů na sociální a zdravotní pojištění. Tato dohoda smí být uzavřena nejdříve po uplynutí 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru.


Tento článek patří do sekce Právní novinky a tipy, o kterou se pro Vás stará advokátka Martina Ondová.

Můžete jí napsat na martina.ondova@krutakpartners.cz

88 zobrazení